Jammeh award(JollofNews) – President Yahya Jammeh of the Gambia will Saturday confer national honours to over a hundred people from various regions of the country including ruling party loyalists and donors as part of celebrations marking his 22 years in power.

According to a communique from the President’s Office, the colourful ceremony which will be held at Arch 22 in Banjul is in recognition of the immense contribution and roles the recipients continue to play in the country since Mr Jammeh took over the mantle of leadership in 1994.

Below is the full list of the recipients:
    Banjul
Ajaratou Betty Saine, Member Council of Elders
Abdoulie Saine,  NAtional Assembly Member
Dawda Drammeh, Councillor,
Ngui Njie, Lady Councillor
Aji Fatoumata Bayo, Yai compin
Aji Jamba Conteh, Yai compin
Adama Marong, Youth mobiliser of Jeck Society
Fatou Badjie, Yai compin
Aji Gass Kebba, constituency chairman
Alhaji Aboulie Bobb, Banjul elder.

   Kanifing Municipal Council (KMC)
Yankuba Colley, General national youth mobiliser of the APRC
Isatou Gifanga Jarju, National women mobiliser
Babou Gaye Sonko, National youth mobiliser
Alkali Landing B. Jatta, Alkalo, Latrikunda Sabiji
Ya Awa Saidy, Yai compin, Tallinding
Ebou Keita, Mobiliser
Awa Bajan, Youth leader of Latrikunda German
Modou Narr Secka, Youth mobiliser of Jeshwang
Adama Ndure, Youth leader of New Jeshwang
Kumba Barry, Women mobiliser of Bakau
Alhaji P. Tangikora, Youth mobiliser of Bakau
Lamin Jatta
Sohna Jobe, Youth leader of Serrekunda
Modou Njie, Youth mobiliser of Bundung

North Bank Region 
Fatou Gaye, Sabach Sanjal
Sidat Jadama, Upper Badibu
Nyaranding Ceesay, Upper Badibu
Sibeh Kanyi, Central Badibu
Sima Jaiteh, Lower Badibu
Fatou Touray, Jokadu
Balang Manjang, Upper Nuimi
Nganyi Demba Ndong, Upper Nuimi
Bai Mbaye Sarr, Lower Nuimi
Matarr Jallow, Lower Nuimi

  West Coast Region
Masanneh Jammeh, APRC stalwart, Buram, Foni Bintang
Karamo Daffeh, APRC stalwart, Buram, Pirang
Sillah Sanyang, APRC stalwart Berefet, Foni Berefet
Fatou Peh Jallow, Youth leader, Darselameh, Kombo Central
Nanding Njie, Women leader, Tujereng, Kombo South
Karamo Fadera, APRC stalwart, Yundum Kombo North
Fatou Badjie, Kamfenda, Foni Kansala
Sutay Bah, APRC stalwart, Sintet, Foni Jarrol
Jalika Sanneh, APRC stalwart, Kanjibat, Foni Bondali
Fatou Kujabi, APRC stalwart, Bafuloto, Kombo Central

Central River Region 
Emily Nying, APRC constituency mobiliser, Kaur Janneh Kunda
Assan Mboge, Jareng Council of Elders
Seedy Bensouda, Alkalo of Kuntaur
Noufong Jallow, Alkalo of Niani Boulgo
Nyoka Suwareh, Lady councillor, Bansang
Mam Buya Jallow, Council of Elders, Niamina
Alhaji Morr Satou Jobe, Njoben Laber, Fuladu West
Alhaji Arona Mballow, Council of Elders, Brikama Ba
Rohey Jobe, APRC women mobiliser, Forreh, Upper Fuladu
Ndey Jobe, Youth leader, Lebba

Upper River Region 
Pa Saikou Lemeh Touray, Council of Elders, Kantora
Amadu Manneh Badari, APRC district secretary, Tumana
Kassoum Sowe, APRC deputy mobiliser, Wulli West
Jonsaba Keita, APRC lady president, Sandu
Mbari Sabally, Elder, APRC patron, Touba Burray, Wuli West
Isatou Camara, APRC lady president, Allunhareh
Demba Saidy, Village chairman, Banniko Ismaila, Basse
Tenneng Jawo, Deputy APRC women mobiliser, Jimara
Bandeh Kohtor Wali, Chairman and Council of Elders, Wuli East A
Oley Bah, Former lady councillor,  Sandu

Women Group
Kumba Siga, Yai compin, Badibu Central
Adama Tamba, Yai compin, Foni Bintang
Ndingding Jaiteh, Former APRC mobiliser, Upper River Region
Aji Bah, APRC mobiliser, Jarra West
Assa Drammeh, Yai compin, Bakau
Rohey Samba, Yai compin, Kaur
Rohey Njie, Yai compin, Banjul Central
Binta Jaiteh, District Federation president, Upper River Region
Funneh Jarjue, Yai compin, New Yundum

Youth Leaders
Ahaji Lamin Camara, APRC youth leader, KMC
Ba Foday Touray, APRC youth leader, West Coast Region
Essa Nying, APRC Youth leader, North Bank Region
Alagie Madi Noho, APRC youth leader, Central River Region
Tombong Jarjue, APRC youth leader, KMC
Kura Gai, APRC youth leader, North Bank Region
Sarjo Demba, APRC youth leader, Lower River Region
Amie Gibba, APRC youth leader, KMC
Ramou Jallow, APRC Youth leader, Banjul City Council
Baboucarr Jawla, APRC youth leader, Upper River Region

Reccurent Sapphire Sponsors of the APRC Peace and Love  Gala Dinner  
Edward Graham,  Social Security and Housing Finance Corporation
Lamin Sanyang, Gambia Ports Authority
Amidou Bah, Jah Oil Company.
Muhammed Jah, QCell Group
Amadou Samba, Businessman
Ali Arezki, Arezki International
Baboucarr Njie, Gambia National Petroleum Company (GNPC)
Micheal Girardin, GAMPETROLEUM
Muhammed Bassi, Euro African

Sponsors of Operation Save The Children Foundation
Badara Mbye, Africell Company Ltd
Tarek Arezki, Arezki International
Mahmoud Ben Sallah, PACE Architects
Omar Jagne, Managing Director Afrimed
Paul Charney, Managing Director, Landhold Company Ltd
James Pimundu, Country Director Child Fund Gambia
E. Nicolae Bogdan Buzaianu, Honorary Consul for Gambia in Monaco
E. Ergin Soner, Turkish Ambassador to The Gambia

Others
Bala Garba Jahumpa, politician and diplomat
Alhajie Morr Muhammedan Jobe, MJ Financial Services